Łzy, skąd się biorą? Czemu służą?

Łzy pojawiają się w naszych oczach z wielu różnych przyczyn. Czasem to objaw radości, wzruszenia, a czasem bólu, nerwów czy podczas obierania cebuli. Dlaczego tak się dzieje?

Łzy to bardzo istotny element ludzkiego organizmu, chronią i nawilżają one nasze oczy, działają również przeciwbakteryjnie oraz przeciwbólowo, ponadto z uwagi na uwalniany w trakcie płaczu hormonu prolaktyny – powodują, że odczuwamy ulgę.

Łzy to zatem nic innego jak samo zdrowie!

Łzy uwalniane są w organizmie człowieka z trzech różnych powodów i dlatego też podzielone są na trzy rodzaje: odruchowe, podstawowe i emocjonalne. Co ciekawe – różnią się one również składem.

Skład

Podstawowy skład łez to woda, chlorek sodu, białko, a także lizozym – substancji działających odkażająco. W przypadku łez odruchowych – sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ w ich składzie zauważalne jest więcej wody oraz substancji zwalczających ewentualne bakterie.

Ostatni rodzaj łez – emocjonalne w składzie mają przeciwbólową enkefalinę leucynową, prolaktynę oraz ACTH, czyli hormon stymulujący wydzielanie hormonów stresu. W swoim składzie mają też o jedną czwartą więcej białka.

Te łzy pojawiają się kiedy w naszym organizmie zostaje naruszony porządek neurofizjologiczny i przywracają one balans. Nie są one zatem jednoznacznym objawem smutku czy szczęścia, jak potocznie się to nazywa.

Łzy – samo zdrowie

Co ciekawe, nie od początku naszego życia mamy zdolność do wytwarzania łez. Człowiek czasem aż do 12 tygodnia życia płacze bez łzowo. Łzy pojawiają się bowiem pomiędzy 5 a 12 tygodniem.

Nie bójmy się okazywać emocji i płakać – powstrzymywanie się może prowadzić do trudności z zasypianiem, stanów depresyjnych czy nadmiernej nerwowości. Łzy przynoszą nam równowagę i ulgę, a tłumienie ich w sobie może nam tylko zaszkodzić. Doprowadzimy bowiem do nerwicy, wrzodów żołądka czy chorób serca.

Nie wstydźmy się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *